Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se řídí zákonem č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně některých zákonů.
Voličem je státní občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let.
Volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné. S voličem, který nemůže sám upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků přítomen jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise nebo zvláštní okrskové volební komise, a hlasovací lístek za něho upravit a vložit do úřední obálky.
Způsob hlasování
Po obdržení úřední obálky, popřípadě hlasovacích lístků vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Volič hlasuje tak, že po opuštění prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků vloží úřední obálku s hlasovacím lístkem před okrskovou volební komisí nebo zvláštní okrskovou volební komisí do volební schránky. Za voliče, který není schopen vložit úřední obálku s hlasovacím lístkem do volební schránky, může tak učinit jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise nebo zvláštní okrskové volební komise. Voliči, který se neodebral do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků, okrsková volební komise nebo zvláštní okrsková volební komise hlasování neumožní.
V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků vloží volič do úřední obálky 1 hlasovací lístek. Na hlasovacím lístku, který vkládá do úřední obálky, může přitom zakroužkováním pořadového čísla nejvýš u 4 kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv.
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se uskuteční v termínu 8. a 9. října 2021.
Členem okrskové volební komise může být státní občan České republiky, který v den složení slibu dosáhl věku nejméně 18 let, u něhož nenastala překážka výkonu volebního práva podle § 2, a který není kandidátem pro volby do Parlamentu České republiky.
- dbá o pořádek ve volební místnosti,
- zajišťuje hlasování a dozírá na jeho průběh,
- sčítá hlasy a vyhotovuje zápis o průběhu a výsledku hlasování
- odevzdá volební dokumentaci do úschovy obecnímu úřadu, s výjimkou 1 vyhotovení zápisu o průběhu a výsledku hlasování.
Voliči, který nebude moci volit ve volebním okrsku, v jehož stálém seznamu, popřípadě zvláštním seznamu vedeném podle § 6 odst. 5 písm. a) je zapsán, vydá obecní úřad, popřípadě zastupitelský úřad na jeho žádost voličský průkaz a poznamená tuto skutečnost do stálého seznamu, popřípadě zvláštního seznamu a do jejich výpisů pro okrskovou volební komisi a zvláštní okrskovou volební komisi.
Volič může požádat o vydání voličského průkazu ode dne vyhlášení voleb, a to osobně u toho, kdo stálý nebo zvláštní seznam vede, do okamžiku uzavření stálého seznamu nebo zvláštního seznamu nebo podáním doručeným nejpozději 7 dnů přede dnem voleb tomu, kdo stálý seznam nebo zvláštní seznam vede; toto podání musí být v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky; o osobně učiněné žádosti se sepíše úřední záznam. Obecní úřad nebo zastupitelský úřad voličský průkaz nejdříve 15 dnů přede dnem voleb předá osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej voliči zašle.
Voličský průkaz opravňuje k zápisu do výpisu ze zvláštního seznamu ve dnech voleb do Poslanecké sněmovny v jakémkoli volebním okrsku, popřípadě zvláštním volebním okrsku.
Volič po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem nebo cestovním pasem České republiky.
Ke každému voliči budou dodány nejpozději 3 dny přede dnem voleb hlasovací lístky. Ve dnech voleb volič může obdržet hlasovací lístky i ve volební místnosti.
Pokud se stane, že někomu hlasovací lístky nebudou dodány, prosím, ozvěte se na tel: 601 504 014, situaci bychom obratem vyřešili.
Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebních okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena. V takovém případě okrsková volební komise vyšle k voliči dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.
Ve všech těchto případech Vás žádáme o uvedení celého jména, data narození, adresy a telefonního kontaktu.
Volební místnost -Libníč 85, 373 71 Libníč - 601504014
JAK VOLIT POKUD MÁTE NAŘÍZENOU KARANTÉNU NEBO IZOLACI Z DŮVODU COVID-19?
Krajský úřad Jihočeský kraj - 386 720 156
Na uvedeném čísle lze žádat o hlasování do zvláštní přenosné volební schránky pro osoby v karanténě nebo izolaci v těchto časech
pondělí a středa 8.00 až 16.30 hodin
úterý, čtvrtek a pátek 8.00 až 14.00 hodin
Další informace k volení do zvláštní přenosné volební schránky případně na volebních stanovištích drive in jsou k dispozici na odkazu https://www.kraj-jihocesky.cz/volby-covid#ceske-budejovice
Žádné komentáře doposud nebyly přidány.
Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.libnic.cz
Registrujte se zde724164288 - starosta
724164280 - místostarosta
E-mail: obec@libnic.cz
Přidat komentář